A fogszabályozó készülékek típusai: Melyik a legmegfelelőbb Önnek?

Fogaink, harapásunk helyzete, állapota mellett, mindennapi ritmusunk, szokásaink és egyéni igényeink határozzák meg, hogy milyen fogszabályozó készülék a legideálisabb számunkra. A választás előtt mindenképp érdemes tájékozódni a lehetőségekről, hogy a megfelelő fogszabályozót választhassuk fogszabályozó szakorvosaink segítségével.

A fogszabályozás hatékony módja annak, hogy ragyogó és egészséges mosolyunk lehessen. A mai modern fogorvostudomány számos fogszabályozó készüléket kínál, melyek mindegyike más-más előnyökkel rendelkezik, választáskor pedig fontos figyelembe venni az egyéni igényeket, életmódot és preferenciákat, hogy megtaláljuk a tökéletes megoldást.

Mikor szükséges fogszabályozó?

Mielőtt fogszabályozásba fogna, először fontos megérteni, pontosan milyen problémákra nyújt megoldást. A legegyértelműbb oka a fogszabályzásnak egyértelműen az esztétika. A torlódott, ferdén álló fogak vagy más esztétikai problémák komoly önbecsülési nehézségeket okoznak, így nem csoda, hogy a páciensek elsőszámú célja megjelenésükjavítása. Azonban a fogszabályzás jóval több csupán a látványnál.

A fogszabályozás kiemelt célja a harapási rendellenességek megszüntetése, amelyek a fogak, és az állkapocs rendezetlen helyzete miatt is kialakulhatnak. A rendellenes harapás pedig hatással van a rágásra, a szájhigiéniára, így az általános jóllétre is.

Amennyiben fogaink rendezetlenek, a tisztántartásuk nehezebb, aminek következményeként fogszuvasodás és ínybetegségek is kialakulhatnak. A kiálló fogak sérülékenyebbek, a keresztharapás egyenetlen fogsort, míg a nyelvlökéses nyelés előreálló fogakat eredményezhet. Ilyen esetekben a fogszabályzással nem csak esztétikai, de egészségügyi javulást is elérhetünk.

Hagyományos rögzített fogszabályozók – Hatékonyak, de nem tökéletesek

A hagyományos rögzített fogszabályozók évtizedek óta bevált eszközök a fog- és állcsonti rendellenességek kezelésében. Ezek a készülékek a fogakhoz rögzítve folyamatosan fejtik ki hatásukat a kezelés teljes ideje alatt, hatékonyan korrigálva a széleskörű harapási problémákat, mint a túlharapás, mélyharapás, keresztharapás vagy fogtorlódások.

A rögzített fogszabályozók általában fém vagy kerámia alkatrészekből készülnek. A fogakhoz rögzített bracketek és az azokat összekötő ívek segítségével fejtik ki a szükséges erőt a fogmozgatásához.

A rögzített fogszabályzók előnyei közé tartozik, hogy a legtöbb fogászati rendellenesség kezelésében alkalmazhatóak, emellett tartósak, és az áruk kedvezőbb, mint a modernebb alternatíváké.

Sajnos azonban hátrányaik is vannak. Egyrészt a fogakra ragasztott alkatrészek miatt ezen fogszabályzó készülékek nem túl esztétikusak, ami sok felnőttet és gyereket zavar. Habár léteznek ma már fogszínű kerámia bracketek is, a rögzített készülékek mindenképp negatívan befolysáolják megjelenésünket. Emellett tisztántartásuk és a fogápolás is bonyolultabb, továbbá komoly étkezésbeli megkötések is vannak. Mindezeken kívül pedig jelentősebb fájdalommal kell kalkulálni, mint a modernebb készülékek esetén.

Önligírozó fogszabályozók

Az önligírozó fogszabályozók a hagyományos rendszerek modern alternatívái, melyek kényelmesebbé, esztétikusabbá és hatékonyabbá teszik a fogmozgatást. A hagyományos fogszabályozók esetében aa bracketek az ívekhez ún. gumiligatúrával kerülnek rögzítésre. Az önligírozó rendszerek ezzel szemben speciális zárakkal ellátott bracketteket alkalmaznak, melyek az íveket rögzítik, egyéb kiegészítő elemek nélkül, így a gumik szükségtelenek.

Ennek a megoldásnak több előnye is van: Egyrészt könnyebben tisztítható a fogszabályzó, másrészt a gumik, különösképpen az ételektől elszíneződött gumik hiánya jelentősen növeli a ksézülék esztétikáját.

Ezek mellett azonban a legnagyobb előny, hogy az önligírozó technológiának köszönhetőendrasztikusan csökken a készülékben lévő súrlódás, emiatt gyengédebb erőkkel képes a készülék mozgatni a fogakat, vagyis kevesebb fájdalomra lehet számítani.

Az önligírozó készülékek egyetlen hátránya, hogy drágábbak, mint a hagyományos rögzített fogszabályozók.

Láthatatlan fogszabályozók

A láthatatlan fogszabályzók diszkrét és hatékony megoldást jelentenek gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Az alignerek átlátszó biokompatibilis anyagból készülnek digitális technológiával, melyet számítógép tervez meg a páciens foglenyomata alapján. A prémium minőségű sínek hatékonyan, ám mégis gyengéd erőket használva mozgatják a fogakat a kívánt pozícióba, így a fogszabályzó viselése közben tapasztalható kellemetlenség minimális.

Emellett a láthatatlan fogszabályzó tényleg majdnem láthatatlan, csak egészen közelről vehető észre, így sokkal esztétikusabb, mint a hagyományos ragasztott fogszabályzók. Ezen kívül az alignerek előnyei közé tartozik az is, hogy kivehető, ennek következtében tulajdonképpen nincs étkezésbeli megkötés. Igaz, hogy a kemény élelmiszerek rágása a láthatatlan készülékkel történő kezelés során sem javasolt, mivel a fogak ideiglenesen instabillá válnak mozgatásuk során. Azonban olyan ételek, mint a popcorn, vagy a gumicukor nyugodtan fogyaszthatóak a kezelés időtartama alatt, hiszen étkezéskor a készüléket el kell távolítani.

Az átlátszó fogszabályzók a fentieken kívül ráadásul nagyon egyszerűen tisztíthatók, a páciens szabadon tudja kivenni és visszahelyezni, így a fogápolás is sokkal egyszerűbb, a szájhigiénia is könnyebben fenntartható.

Mint mindennek, a láthatatlan fogszabályzóknak is vannak hátrányaik. Az alignerek esetében a legszembetűnőbb az, hogy modern technológia lévén, a költségek ennél a megoldásnál a legmagasabbak. Emellett mindenképpen szükséges a páciens – legyen gyerek vagy felnőtt – teljes partnersége, ugyanis a síneket hiába lehet bármikor kivenni, naponta legalább 22 óra viselés ajánlott ahhoz, hogy elérjük a kívánt célt.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő fogszabályozót?

A megfelelő fogszabályozó kiválasztása számos tényezőtől függ, melyeket érdemes megbeszélnie velünk. Íme néhány fontos szempont:

Fogászati probléma

Az első és legfontosabb, ami befolyásolja, milyen fogszabályzó készüléket válasszon, a fogászati probléma. Minden esetben személyes konzultáció és a fogazat pontos felmérése szükséges ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, melyik készülék alkalmas a helyzet orvoslására.

Szokások – életmód

A másik fontos szempont az életmód, az étrend, a fogszabályzás iránt tanúsított fegyelem. A láthatatlan sínek hatékonysága nagyban függ a viselés fegyelmétől. Ha úgy érzi, hogy nehézséget okozna a sínek napi 22 órás viselése, akkor a rögzített fogszabályozó jobb választás lehet.

A rögzített fogszabályozó viselésekor bizonyos ételek fogyasztása korlátozott lehet (pl. popcorn, ragadós nassolnivalók). Ha Ön olyan étrendet követ, ami sok ilyen ételt tartalmaz, akkor érdemes lehet a láthatatlan síneket fontolóra venni.

Ezek mellett a sportolási szokásai is nagy szerepet játszanak a döntésben. Bizonyos kontakt sportok esetén a rögzített fogszabályozó sérülést okozhat a száj nyálkahártyán. Amennyiben aktív sportoló és fennáll a sérülés veszélye, a láthatatlan fogszabályzó jobb megoldás.

Esztétika

Ha zavarja a fém bracketek látványa, akkor a láthatatlan fogszabályozó esztétikusabb megoldást jelenthet, hiszen ezek csak egészen közelről észrevehetőek.

Költségek

A hagyományos rögzített fogszabályozók általában a legolcsóbbak, míg az alignerek a legdrágábbak. Válassza ki azt a lehetőséget, amely illeszkedik a költségvetéséhez.

Készen áll a tökéletes mosolyra? Ne várjon tovább! Foglaljon időpontot fogszabályozó kezeléseink valamelyikére!

Orthodontics without initial costs, with a fixed monthly fee

A kezelés teljes időtartama alatt Önnek a fogszabályozó készülékért csak egy fix havi díjat, 73 000Ft-ot kell fizetnie. Nincsenek magas induló költségek, nincs kontrollvizsgálati díj, csak kiszámítható költségterv. 

en_GBEN